
Amerikai stabilcoin-dömping fenyegeti az európai gazdaságot
Az európai vezetők egyre inkább egy digitális euró mielőbbi bevezetését szorgalmazzák, hogy fenntartsák a kontinens gazdasági stabilitását.
Stabilcoinok és az eurózóna kihívásai
Donald Trump amerikai elnök nyitottsága a digitális eszközök felé komoly kihívások elé állíthatja Európát, veszélyeztetve a kontinens monetáris szuverenitását és pénzügyi stabilitását – figyelmeztetett Pierre Gramegna, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) igazgatója.
A március 10-i Eurogroup sajtótájékoztatón Gramegna kiemelte, hogy az amerikai kormány egyre inkább a kriptovaluták és különösen a dolláralapú stabilcoinok támogatása felé hajlik. Ez az irányvonal pedig komoly aggályokat vet fel Európában.
„Az Egyesült Államok kriptovaluta-barát politikája új lendületet adhat az amerikai és más multinacionális tech óriásoknak, hogy elindítsák a dolláralapú stabilcoinokra épülő tömeges fizetési megoldásaikat. Ha ezek sikeresek lesznek, az komoly hatással lehet az eurózóna monetáris szuverenitására és pénzügyi stabilitására” – mondta Gramegna.
A digitális euró jelentősége
Az ESM éppen ezért támogatja az Európai Központi Bank (EKB) erőfeszítéseit, hogy minél előbb megvalósulhasson a digitális euró.
„Ez a digitális euró ma fontosabb, mint valaha, hiszen biztosítania kell Európa stratégiai autonómiáját” – tette hozzá az ESM vezetője.
A szervezet, amelyet az eurózóna tagállamai hoztak létre, céljául tűzte ki a pénzügyi válságok kezelését és a hosszútávú gazdasági stabilitás biztosítását.
Az ügyben Paschal Donohoe ír pénzügyminiszter is megszólalt, aki hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok politikai lépései közvetlen hatással lehetnek Európára.
„Ezek a viták szorosan kapcsolódnak az autonómiánkhoz és valutánk ellenálló képességéhez” – mondta, kiemelve, hogy az európai digitális valuta fejlesztése kulcsfontosságú ahhoz, hogy Európa versenyképes maradjon.
Az EKB tervei és Trump ellenállása
Az EKB már februárban bejelentette, hogy bővíti a digitális valuta fizetési rendszereinek fejlesztését, külső intézmények közti tranzakciók elszámolására. Az EKB 2020 óta vizsgálja a CBDC lehetőségeit, beleértve a fogyasztóbarát digitális eurót és a bankok közötti határokon átnyúló tranzakciók rendezését.
Ezzel szemben Trump egyértelműen ellenezte az amerikai jegybanki digitális valuta bevezetését. Januárban egy végrehajtó rendeletben megtiltotta az amerikai CBDC létrehozását, kibocsátását és használatát, miközben egy kriptovaluta-munkacsoportot is felállított.
Bitcoin és a központi banki tartalékok
Az EKB ugyanakkor elutasította annak lehetőségét, hogy Bitcoin (BTC) vagy más kriptoeszközök bekerüljenek az európai központi bankok tartalékai közé. Január végén Christine Lagarde, az EKB elnöke kijelentette, hogy a jegybanki tartalékoknak likvidnek, biztonságosnak és stabilnak kell lenniük, és ezekbe a kategóriákba a kriptoeszközök nem illenek bele.
„Biztos vagyok benne, hogy a Bitcoin nem lesz része az Európai Tanács alá tartozó bankok tartalékainak” – tette hozzá Lagarde.

A Pepe újra nyeregben van, és végre ismét profitot hozott a 2024. decemberi csúcsot követő eladási hullám után.

Kétpárti támogatással halad előre a GENIUS Act, amely jogi keretet adna a stabilcoinoknak és erősítené az USA versenyképességét.

Tekintsük át, miért vált a kriptovaluta egy fő fizetési eszközzé a kaszinókban, és milyen előnyöket nyújt a felhasználóknak.

Az érintett tokenek listázva maradnak a tőzsdén, azonban a New York-i felhasználók nem tudnak majd velük kereskedni.