Becsomagolt kriptovaluták? Mi a wrapped crypto token?
A wrapped kriptovalutákat azért "csomagolják be", hogy bizonyos esetekben használhatók és tranzaktálhatóak legyenek a saját blokkláncukon vagy hálózatukon kívül is.
Mi az a becsomagolt "wrapped" kriptovaluta?
A becsomagolt token egyfajta kriptovaluta vagy digitális eszköz, amelyet egy másik érme vagy eszköz támogat, gyakran olyan, amely egy adott blokkláncban vagy hálózatban natív, vagy amelyet ez „becsomagol”. De miért fontosak a wrapped tokenek?
A becsomagolt tokenek különösen előnyösek a láncok közötti interoperabilitás és a decentralizált pénzügyi (DeFi) alkalmazások esetében. A felhasználók képessé válnak arra, hogy kihasználják a több blokkláncon biztosított különféle funkciókat és szolgáltatásokat azáltal, hogy lehetővé teszik egy adott blokklánc eszközeinek használatát egy másik blokkláncon.
Például a Wrapped Bitcoin (wBTC) jól ismert példa az Ethereum hálózaton. De mi is az a Wrapped Bitcoin? A WBTC a Bitcoint (BTC) képviseli, és lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy Ethereum-alapú DeFi protokollokkal és decentralizált tőzsdekkel (DEX) kommunikáljanak, miközben megőrzik a Bitcoin belső értékét és jellemzőit.
Hogyan működnek a wrapped tokenek?
A decentralizált alkalmazások és a sok blokkláncot használó DeFi platformok használata során a becsomagolt tokenek kifejezetten hasznosak tudnak lenni.
Egy blokklánc (például az Ethereum) natív tokenének egy meghatározott mennyisége „be van zárva” egy okosszerződésbe, hogy egy becsomagolt tokent generáljon. A wrapped tokenek létrehozásához a zárolt natív tokent használják fedezetként.
Az eredeti kriptovaluta zárolása után, megfelelő számú becsomagolt token jön létre (például a bitcoin wBTC néven ismert csomagolt változata megjelenik az Ethereum blokkláncon). A ezen blokklánc ökoszisztémáján belül ezekkel a becsomagolt tokenekkel, szabadon lehet kereskedni.
A becsomagolt tokenek típusai
A becsomagolt tokenek úgy lettek kialakítva, hogy összhangban működjenek bizonyos blokklánc-beállításokkal, lehetővé téve sok eszköz egyetlen ökoszisztémává való egyesülését.
A Wrapped Bitcoin (wBTC), a becsomagolt tokenek egyik fajtája kiváló példa erre; lehetővé teszi a BTC-tulajdonosok számára, hogy az Ethereum decentralizált alkalmazásaiban és a különböző DeFi platformokon használhassák eszközeiket.
Az Ethereum hálózat is hatékonyabbá vált a Wrapped Ether (wETH) révén, amely megkönnyíti a kereskedést és az intelligens szerződéses interakciókat. Hasonlóképpen, a stabilcoinok becsomagolt tokenjei, mint például a Tether (USDT), a USD Coin (USDC) és a Dai (DAI) is könnyen használhatóak számos blokklánc ökoszisztémájában.
Milyen előnyei vannak a wrapped tokeneknek?
A kriptovaluták és a blokklánc technológia világában a becsomagolt tokenek számos előnyt kínálnak.
Először is elősegítik a láncok közötti interoperabilitást, lehetővé téve számos blokkláncból származó eszköz zökkenőmentes integrálását egy adott ökoszisztémába.
Másodszor, a wrapped kriptovaluták megkönnyíthetik az eszközök más funkciókkal való integrálását. Szabványosítják és leegyszerűsítik az eszközök interakcióit, egyszerűbbé téve a használatukat.
Milyen korlátai vannak a becsomagolt tokeneknek?
A becsomagolt tokenek számos előnyük ellenére számos hátránnyal is rendelkeznek. Például az eredeti eszközök értékének megőrzése nagyban függ az eredeti eszközt zároló letétkezelőktől, ami kérdéseket vet fel a központosítással és a partnerkockázattal kapcsolatban. A becsomagolt token értékét és hasznosságát befolyásolhatja, ha a letétkezelő különböző problémákkal szembesül.
Néhány felhasználót elriaszthat a tokenek be- és kicsomagolásának bonyolultsága és lehetséges költségei.
A tokenek be- és kicsomagolásához használt protokollok potenciális biztonsági kockázatokat rejthetnek magukban, ami megkövetelheti a harmadik féltől származó rendszerek iránti bizalmat.
Végül, de nem utolsósorban a becsomagolt tokenekkel kapcsolatos szabályozási kérdések jogi kétértelműséghez vezethetnek, ami befolyásolhatja azok elfogadását és használatát.
E hátrányok ellenére a wrapped kriptovaluták továbbra is kulcsfontosságúak a blokklánc-ökoszisztémák összekapcsolásában és az eszközök hasznosságának növelésében, de a felhasználóknak óvatosnak és tájékozottnak kell lenniük használatuk során.
A Crypto.com megkapta az EU előzetes jóváhagyását a MiCA engedélyhez, ami egységes szabályozási keretet teremt a kriptotőzsde számára.
Eric Trump sejtelmes üzenete felrobbantotta a kriptovilágot miután a Trumphoz köthető DeFi-platform 48 millió dollárért vásárolt Ethereumot.
Hogyan működik a Crimeware-as-a-Service (CaaS) modell és hogyan alakította át a digitális bűnözői tevékenységeket?
Egy macOS malware, a Banshee, az Apple titkosítását utánozva több millió kriptotárcát veszélyeztetett – de a valós veszély vitatható.