Kriptovaluta vagy készpénz: melyik a pénzmosás melegágya?
Három új jelentés ismerteti a jelenlegi helyzetet, amelyben a bűnszervezetek pénzeszközöket szereznek, mosnak és mozgatnak helyben és nemzeteken átívelően.
A bűnözők még mindig nem kriptovalutával mosnak pénzt
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának részletes kockázatértékelő jelentése szerint a bűnözők és szervezetek számára továbbra is a készpénz, nem pedig a kriptovaluták a legmegfelelőbb pénzmosási módszer. Három különálló jelentés ismerteti a jelenlegi helyzetet, amelyben a bűnszervezetek pénzeszközöket szereznek, mosnak és mozgatnak helyben és külföldön.
Az egyik fő tanulság az, hogy a bűnözők és a transznacionális bűnszervezetek továbbra is a készpénzt használják. A pénzügyminisztérium kiemeli a készpénz mint fizetőeszköz anonimitását, stabilitását és mindenütt jelenlévő voltát, mint elsődleges okot, amiért továbbra is ez a tiltott bevételek tisztára mosásának kedvelt módszere.
Eközben a jelentés kiemeli, hogy a virtuális eszközök használata messze elmarad a fiat valuta használatától a pénzmosás terén:
"A bűnözők jelentős részben készpénzalapú pénzmosási stratégiákat alkalmaznak, mert a készpénz anonimitást kínál. Általában az Egyesült Államok valutáját használják a széles elfogadottsága és stabilitása miatt."
A jelentés azt is kiemeli, hogy az amerikai dollárbankjegyek szállításával járó tömeges készpénzcsempészet továbbra is népszerű módszer a tiltott bevételek tisztára mosására az országon belül és kívül. A készpénzt általában határokon átnyúlóan szállítják és külföldi bankszámlákra helyezik el.
A fizikai korlátok sem tántorítják el a csempészeket
A pénzügyminisztérium megjegyzi, hogy a pénzeszközök import mozgása során 1480 alkalommal foglaltak le valutát és pénzeszközöket, összesen 18 millió dollár értékben. Eközben 2023-ban 1 010 kiáramló valuta- és pénzeszköz lefoglalást hajtottak végre, összesen mintegy 53 millió dollár értékben.
Az amerikai bűnüldöző szervek arról számolnak be, hogy a magánrepülőgépeket egyre gyakrabban használják tömeges készpénzcsempészetre:
"A repülőgépek használata gyorsabb módszer a pénznek az Egyesült Államokba való be-, át- és kiszállítására hosszabb távolságokon keresztül, mintha a pénzt járműbe rakodnák vagy gyalogosra rögzítenék".
A jelentés megjegyzi, hogy az Egyesült Államokban regisztrált repülőgépek kevésbé valószínű, hogy ellenőrzés alá kerülnek a rendőrségi szervek részéről, illetve a mexikói határ mentén elhelyezkedő kis repülőtereken jellemzően nincs biztonsági jelenlét, ami lehetővé teszi a légi úton történő készpénzcsempészetet.
A kriptovalutáknak is jut szerep a feketepiacon
Bár a Pénzügyminisztérium elismeri, hogy a bitcoin és más virtuális eszközök használata a pénzmosás terén messze elmarad a fiat valuták és más hagyományos módszerek használatától, nem elhanyagolható, hogy a kriptovalutákat még mindig sokszor használják különböző visszaélések során.
Olyan esetek kerülnek előtérbe, mint a zsarolóvírusok, online csalások, kábítószer-kereskedelem, embercsempészet és más illegális tevékenységek.
A virtuális eszközökről szóló rendelkezések különös figyelmet fordítanak a pénzmosás elleni kötelezettségekre és a kriptopénz-tőzsdék és szolgáltatók megfelelési hiányosságaira. Megállapítja, hogy azok a vállalatok, amelyek nem tartják fenn a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni ellenőrzéseket vagy szankciós kötelezettségeket, megkönnyíthetik a bűnözők számára platformjaik aljas használatát.
A jelentés külön említi a Binance.US és az amerikai hatóságok közötti, 2023 végén történt, nagy visszhangot kiváltó 4,3 milliárd dolláros megállapodást, mint a megfelelőségi hiányosságok egyik legjobb példáját, amely a tőzsdékkel való pénzmosási célú visszaélésekhez vezet.
A kriptopiac megköveteli, hogy időről időre újraértékeljük befektetéseinket – és ha van olyan időszak, amikor ezt érdemes megtenni, az most van.
A BlackRock spot Bitcoin ETF-je 875 millió dolláros beáramlást regisztrált október 30-án, amely mintegy 3%-kal haladta meg az eddigi rekordot.
A pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében az USA a CBDC-t részesíti előnyben a stabilcoinokkal szemben.
Pontosan 16 évvel ezelőtt, 2008. október 31-én jelent meg a Bitcoin whitepaper az interneten, ami megváltoztatta a pénzügyek és a technológia világát.