Közel 30%-ot ugrott már 2023 elején a Bitcoin ára, átbeszéltjük, hogy szerintünk ez bull trap-e...

Összegyűjtöttünk minden fontos információt, amit tudnod kell a kriptovaluta adózásról, legyen szó kereskedésről vagy bányászatról, adózz akár magánszemélyként, egyéni vállalkozóként vagy céges formában. Jogi tanácsadónkat kérdeztük a témában a Cryptofalka csapatával.
Ha inkább a Bitcoin és kriptovaluta adózás hanganyagát hallgatnád meg, akkor nézd meg a Bitcoin kisokos podcast epizódunkat a témáról. 🎙
Magyarországon jelenleg még nincs szabályozás kialakítva a kriptovalutákból származó jövedelmek adózására. Adóhatósági tájékoztatót a NAV nem tett közzé. Az adózók jelenleg egyedi, nem kötelező érvényű állásfoglalások alapján tudnak csak következtetni a szabálykövető magatartásra. Az adóhatóság a meglévő törvényeknek megfelelően tudja csak megítélni a kritovaluta ügyleteket. Ennek következtében hazánkban meglehetősen magas ezekről a területekről származó jövedelmek adóterhe. A továbbiakban a legjellemzőbb vagyonszerzési eseteket vizsgáljuk meg.
Amennyiben a magánszemély bányászat révén jut hozzá a kriptovalutáihoz, a tevékenysége a személyi jövedelemadó rendszerében önálló tevékenységnek minősül. Bevételnek minősül a kibányászott bitcoin megszerzése időpontjára megállapított szokásos piaci értéke. Szokásos piaci érték lehet a megszerzés időpontjában érvényes, törvényes fizetőeszközben megállapított átváltási árfolyam. Kriptovaluta adózás során két lehetőség van költségelszámolásra. 10%-os költséghányad alkalmazása vagy a tételes költségelszámolás.
Tételes költségelszámolás esetében a bevétellel szemben a jövedelem megállapításához elszámolható az e tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen felmerült és igazolt költség, valamint a tárgyi eszközök beruházási költségének tárgyévi értékcsökkenése. Fontos, hogy azokat a költségeket lehet csak elszámolni amelyek a bevételszerző tevékenység folytatása érdekében merülnek fel. Az adóévben ténylegesen kifizetett bizonylaton lévő tétel (névre szóló számla, számviteli bizonylat) számolható el költségként.
A megállapított jövedelem után a magánszemély 15%-os személyi jövedelemadó (szja) és 2019. július 01-től 17,5 %-os szociális hozzájárulási adó (szocho) fizetésére kötelezett. A szocho adót mindaddig meg kell fizetni, amíg a magánszemély jövedelme a minimálbér huszonnégyszeresét (149.000 Ft*24=3.576.000 Ft-ot) el nem éri. 2019-ben a szocho maximuma (3.576.000*0,175) 625.800 Ft.
Önálló tevékenységből származó jövedelem után adóelőleget kell fizetni. Az adóelőleget a magánszemélynek kell megállapítani és befizetnie a negyedévet követő hónap 12. napjáig. Ezt követően a személyi jövedelemadó-bevallásban kell az előlegként megfizetett összegeket elszámolni, esetleges különbözetet befizetni.
Más a helyzet ha egyéni vállalkozóként végezzük a bányászatot. Ebben a formában több adózási módot is lehet választani.
Vállalkozói személyi jövedelemadózás A bevétel ilyenkor vállalkozói tevékenységből származó bevételnek minősül. A költségeket a vállalkozói személyi jövedelem adózás szabályai szerint lehet elszámolni. Hasonló módon a magánszemélyként végzett tételes költségelszámoláshoz itt is a névre szóló bizonylatokat kell gyűjteni és csak azokat lehet elszámolni, amelyek tárgyévben ki is lettek fizetve. A bevételekből le kell vonni a költségeket. Az így kapott jövedelem után kell adózni az szja bevallásban. A jövedelem után 9%-os személyi jövedelemadót kell fizetni. A megmaradt osztalék alap (91%) után további 15%-os vállalkozói osztalékadó és 17,5%-os szochot kell fizetni. A szocho adót mindaddig meg kell fizetni, amíg a magánszemély jövedelme a minimálbér huszonnégyszeresét (149.000 Ft*24=3.576.000 Ft-ot) el nem éri. 2019-ben a szocho maximuma 625.800 Ft.
Átalányadó Az egyéni vállalkozónak lehetősége van az átalányadózás választására is. 15 millió Ft éves árbevétel alatt választható. Ez esetben a vállalkozói bevétel 40%-át számolhatja el költségként, az így megállapított jövedelem az összevont adóalapba tartozik, amely után 15%-os személyi jövedelemadót kell fizetni. Az átalányadózó egyéni vállalkozó a nyugdíjjárulékot, a szociális hozzájárulási adót, valamint az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot az átalányban megállapított jövedelem után fizeti meg.
KATA Kata egy egyszerűsített adózási forma. Adózó bevétel nyilvántartásra kötelezett, nem kell vezetnie a költségeket. A havi kata adó befizetése után havonta 1 millió Ft bevétel eléréséig nem kell fizetnie más közterheket a NAV-nak. Székhely, telephely szerinti önkormányzatnak kell iparűzési adót fizetni, melynek maximuma 50.000 Ft/év. Ha 12 havi kata adót fizetett a vállalkozás akkor 12 millió Ft bevételt termelhet. Vigyázat! 12 millió Ft felett további 40%-os adót kell fizetni a megszerzett bevétel után. A katás tevékenységet lehet főállásban (havi 50.000 ezer vagy 75.000 ezer Ft adó) illetve másodállásban (havi 25.000 ezer Ft adó) is végezni.
Céges formában is végezhető Bitcoin és kriptovaluta bányászat. A cégek fenntartása általában többe kerül mint az egyéni vállalkozás keretében végzett tevékenység. Szüneteltetni, megszüntetni sem lehet őket egyik napról a másikra mint az egyéni vállalkozásokat. Év végi adózásuk viszont kedvezőbb lehet. Leggyakoribb céges formák: Betéti társaság (Bt.), Korlátolt felelősségű társaság (Kft), Egyéni cég,
Társasági adó Mindhárom cégformában választható. Röviden a bevételekből levonhatóak a költségek így keletkezik a kriptovaluta adózás előtti eredmény. Az adózás előtti eredményből 9%-os társasági adót kell fizetni. A nyereséget tovább lehet görgetni következő évekre, nem kell azonnal leadózni. Később eldönthető milyen formában lesz a nyereség felhasználva.
KIVA Mindhárom cégformában választható. Ez egy egyszerűsített adózási forma. Két adóalapja van. Egyiket a bruttó bérek után kell megfizetni, másikat a cégből kivont pénzek után. Az év közben üzembe helyezett beruházások értéke levonható a kiva alapból. Felső bevételi határa 1 milliárd forint. A KIVA adó 2019-ben 13%. Jellemzően annak éri meg akinél magasabb a bértömeg, illetve aki visszaforgatja beruházásokba a vállalkozás nyereségét.
KATA Kft nem választhatja, Bt, egyéni cég igen. Éves felső bevételi határa 12 millió Ft, felette 40%-os plusz adó. Egyéni vállalkozó résznél bővebben kifejtve megtaláljátok.
Magyarországi szabályozás szerint 2019-ben a kriptovaluták nem tekinthetőek értékpapírnak. Nincs hatósági felügyelet, szabályozott piaci környezet kialakítva a kriptovaluta adózás-ra. Az szja törvény szerint egyéb jövedelemként kell bevallani a megvásárolt kriptovaluta később törvényes fizetőeszközre történő átváltása során elért nyereséget. Továbbá a bányászott kripto későbbi átváltása során keletkező nyereséget is.
A jövedelem után 15%-os szja és 17,5%-os szochot kell fizetni. Költségként nem lehet elszámolni a felmerülő kiadásokat, ezért az adóalapot a jövedelem 85 százalékában kell megállapítani. Az önálló tevékenységből származó jövedelemhez hasonlóan az egyéb jövedelem is az összevont adóalap részeként adóköteles, így a magánszemélynek adóelőleget kell fizetnie negyedévente.
Az adókötelezettség megállapításához bevallásához a magánszemélynek szükséges a kriptovaluta megszerzésének és értékesítésének körülményeiről összefüggő analitikus nyilvántartást vezetnie (Szja. tv. 5. számú melléklet). A nyilvántartás lehet egy dokumentum is amelyben részletesen vezetve van a megszerzett kriptovaluta fajtája, mennyisége, időpontja, szerzéskori értéke, valamint ugyan ezen adatok értékesítés esetén. Az ügyleteket külön egymástól függetlenül kell kezelni. A szerzéskori érték és értékesítési érték különbözete szorozva a darabszámmal adja ki az ügylet eredményét. Ha árfolyam nyereség keletkezett forintra átváltva szükséges rögzíteni a végeredményt. Tárgyévben a nyereséges ügyletek eredményét összeadva számolható ki a jövedelem.
A vesztes ügyletek értéke nem vonható le a jövedelemből. Az is előfordulhat így sajnos, hogy több adót kell fizetnünk mint maga a nyereségünk volt. Előnyösebb tehát hosszú távú váltásokkal operálni, mint naponta tradelni magánemberként.
Abban az éveben kell bevallani a jövedelmet amelyik évben az elektronikus pénz átváltásra kerül fiat valutára és kiutalásra kerül pl.: bankszámlára. Tehát a 2019. évi kereskedés jövedelmeit 2020. május 20. határidős szja bevallásban kell bevallani a NAV-nak.
2019-ben a magyar adózási jogszabályok nem tartalmaznak rendelkezéseket a digitális pénz párokkal történő kereskedésre vonatkozóan. Pl. (Btc/Eth). Sajnos ezzel kapcsolatban nem tudunk tanácsot nyújtani. Érdemes lehet ebben az esetben is nyilvántartást vezetni. Az árfolyam nyereséget átszámolni forintra és azt bevallani.
Az állásfoglalások alapján elmondható, hogy a gazdálkodó szervezetek esetében a kriptovaluta ügyleteket követelésként kell kezelni. A számviteli törvény és a társasági adó törvény követelések értékelésére és elszámolására, valamint a kapcsolódó adóalap-korrekciós tételekre vonatkozó szabályait kell alkalmazni.
Ennek megfelelően a könyvelés számára szükséges készíteni, lekérdezni a váltó/tőzsde oldaláról egy analitikus nyilvántartást. A nyilvántartásba szükséges rögzíteni részletesen a megszerzett kriptovaluta fajtája, mennyisége, időpontja, szerzéskori értéke, valamint ugyan ezeket az adatokat értékesítés esetén is. Az ügyleteket külön egymástól függetlenül kell kezelni. Az ügyletek végeredménye növelni, illetve csökkenteni fogja a meglévő követelések mértékét, valamint nyereségként, veszteségként jelentkezik.
Céges formában nem jelent gondot a vesztes kereskedések elszámolása. Az év végén meglévő követeléseket át kell értékelni a december 31-i kripto árfolyamhoz viszonyítva. Jogszabály sajnos nem tartalmaz előírást, melyik váltó/tőzsde árfolyamán kell az értékelést elvégezni. Problémás lehet így például a hideg tárcákban tárolt kriptók nyilvántartása.
Céges formában végzett kereskedelem adózását a vállalkozás adózási módja határozza meg. (pl.:Társasági adó, KIVA, KATA)
A kriptovalutákkal történő ügyletek adójogi szabályozása továbbra is várat Magyarországon. Amennyiben változna a magyar szabályozási rendszer, tájékoztatni fogunk benneteket róla.
Papp Gábor
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!