Közel 30%-ot ugrott már 2023 elején a Bitcoin ára, átbeszéltjük, hogy szerintünk ez bull trap-e...

A “Nodes” (csomópont) meghatározása nagyban változhat attól függően, hogy milyen környezetben használjuk. A számítógépes vagy telekommunikációs hálózatok kapcsán a csomópontok különböző célokat szolgálhatnak. Vagy újraelosztási pontként vagy kommunikációs végpontként szolgálnak.
Egyszerűen fogalmazva: a hálózati csomópont egy olyan pont, ahol üzenetet lehet létrehozni, fogadni vagy továbbítani. A Bitcoin csomópontok különféle típusait az alábbiakban tárgyaljuk: teljes csomópontok (Full Nodes), szuper csomópontok (Super Nodes), bányász csomópontok (Miner Nodes) és SPV kliensek (SPV-Clints).
A számítógépes csomópontok hálózata lehetővé teszi a Bitcoin decentralizált peer-to-peer (P2P) digitális valutaként való használatát, amely szándékosan cenzúra-ellenálló és amely nem igényel köztes közvetítőt a tranzakciók végrehajtásához, az egyik felhasználótól a másikhoz (függetlenül attól, hogy milyen távol vannak egymástól).
Ezért a blockchain node-ok olyan kommunikációs pontként működnek, amelyek különféle funkciókat képesek végrehajtani. Bármely számítógép vagy eszköz, amely csatlakozik a Bitcoin interfészhez (hálózati felületéhez), csomópontnak tekinthető abban az értelemben, hogy valamilyen módon kommunikálnak egymással. Ezek a csomópontok a Bitcoin peer-to-peer protokoll használatával képesek továbbítani a tranzakciókkal és blokkokkal kapcsolatos információkat a megosztott számítógépek hálózatán. Mindegyik számítógépes csomópontot a sajátos funkciói határozzák meg, tehát különféle típusú Bitcoin csomópontok is vannak.
A teljes csomópontok azok a csomópontok, amelyek valóban támogatják a Bitcoint és biztonságot nyújtanak, ezért nélkülözhetetlenek a hálózat számára. Ezeket a csomópontokat érvényesítő csomópontoknak is nevezik, mivel részt vesznek a tranzakciók és blokkok ellenőrzésében a rendszer konszenzus szabályai szerint. A teljes csomópontok új tranzakciókat és blokkokat is továbbadhatnak a blokkláncon.
Egy teljes csomópont általában letölti a Bitcoin blokkláncának a teljes másolatát, minden egyes blokk és tranzakció esetén. Ez azonban nem minden esetben szükséges ahhoz, hogy teljes csomópontként működhessen, olykor elegendő ha csak a blokklánc tömörített másolatával dolgozik.
A Bitcoin full node különféle szoftveres megvalósítások segítségével állítható be, de a legelterjedtebb és legnépszerűbb a Bitcoin Core. Ezek a minimális követelmények a Bitcoin Core teljes csomópont üzemeltetéséhez:
– Asztali számítógép vagy laptop a Windows, Mac OS X vagy Linux aktuális verziójával.
– 200 GB szabad merevlemez tárhely.
– 2 GB RAM.
– Nagysebességű internetkapcsolat, legalább 50 kB / s feltöltési sebességgel. Legjobb egy díjmentes kapcsolat magas feltöltési korlátokkal. A teljes csomópontok elérhetik vagy meghaladhatják a havi 200 GB-os feltöltési mennyiséget, a havi letöltési mennyiség pedig a 20 GB-ot.
– A teljes csomópontnak napi legalább 6 órát kell futtatnia. Még jobb, ha folyamatosan (24/7) megy.
Számos önkéntes szervezet és felhasználó teljes Bitcoin csomópontot működtet, hogy segítse a Bitcoin ökoszisztémáját. Jelenleg mintegy 9700 nyilvános csomópont fut a Bitcoin hálózaton. Vegyük figyelembe, hogy ez a szám csak azokat a nyilvános csomópontokat tartalmazza, amelyek a láthatóak és hozzáférhetőek (más néven ezek a Listening Nodes -ok).
A nyilvános csomópontokon kívül számos, más rejtett csomópontok is vannak, amelyek nem láthatók (non-listening Nodes). Ezek a csomópontok általában tűzfalak mögött működnek, rejtett protokollokon (például Tor).
Lényegében egy szuper csomópont (vagy listening node) egy teljes csomópont, amely nyilvánosan látható. Kommunikál és információkat ad minden olyan csomópontnak, amely úgy dönt, hogy csatlakozik hozzá. Ezért a szuper csomópont alapvetően egy újraelosztási pont, amely adatforrásként és kommunikációs hídként is szolgálhat.
Egy megbízható szuper csomópont általában éjjel-nappal fut és számos létrehozott kapcsolattal rendelkezik, amelyek a blokklánc-előzményeket és a tranzakciós adatokat több csomópont felé is továbbítják, a világ számos pontján. Ezért nagy valószínűséggel egy szuper csomópontnak nagyobb számítási teljesítményre és jobb internet kapcsolatra van szüksége, mint egy rejtett, teljes csomópontnak.
Annak érdekében, hogy hatékonyan lehessen bányászni a bitcoinokat a jelenlegi versenypiacon is, folyamatosan be kell fektetni speciális bányászati hardverekbe és programokba is. Ezek a bányászati programok (szoftverek) nem kapcsolódnak közvetlenül a Bitcoin Core-hoz. Ezeket párhuzamosan futtatják azzal a céllal, hogy még több Bitcoin blokkot bányászhassanak ki. A bányász választhat, hogy egyedül (Solo-Miner) vagy csoportban (Pool-Miner) szeretne dolgozni.
Míg az egyéni bányászok teljes csomópontjai a blokklánc saját másolatát használják, addig a pool bányászok együtt összedolgoznak a saját számítási erőforrásaik (hash power) rendelkezésre bocsátásával. Egy bányászati medencében csak a medence rendszergazdájának kell teljes csomópontot működtetnie – amelyre egyszerűen a medence bányászat teljes csomópontjaként hivatkozhatunk.
Az SPV (Simplified Payment Verification) magyarul egyszerűsített fizetési ellenőrzést takar. Azok a kliensek, akik a Bitcoin hálózatot használják, de nem igazi node-ként működnek. Ezért az SPV-kliensek nem járulnak hozzá a hálózat biztonságához, mivel nem őrzik meg a blokklánc másolatát és nem vesznek részt a tranzakciók ellenőrzésében és érvényesítésében.
Röviden: az SPV az a módszer, amellyel a felhasználó ellenőrizheti, hogy az adott tranzakciókat egy blokk tartalmazza-e vagy sem, anélkül, hogy a teljes blokk-adatot le kellett volna töltenie. Ezért a SPV-kliensek más, teljes csomópontok (szuper csomópontok) információira támaszkodnak. Az SPV kommunikációs végpontként működnek és sok kripto pénznem pénztárca használják őket.
Fontos megjegyezni, hogy egy teljes csomópont (Full Nodes) futtatása nem ugyanaz, mint egy teljes bányászati csomópont (Full Mining Nodes) kezelése. Egy teljes érvényesítési csomópontot bárki működtethet, míg a bányászoknak drága bányászati hardverekbe és szoftverekbe kell befektetniük,.
Ezen felül a bányásznak, mielőtt megpróbálna egy blokkot bányászni, össze kell gyűjtenie a függőben lévő tranzakciókat, amelyeket a teljes csomópontok korábban érvényesnek fogadtak el. Ezután a bányász létrehoz egy jelölt blokkot és megpróbálja kibányászni azt. Ha a bányásznak sikerül megfelelő megoldást találnia erre a blokkra, elküldi azt a hálózatra és a többi Full Nodes ellenőrzi a blokk érvényességét. Ezért a konszenzus szabályait az érvényesítési csomópontok elosztott hálózata határozza meg és biztosítja, nem pedig a bányászok.
A Bitcoin csomópontok a Bitcoin P2P hálózati protokollon keresztül kommunikálnak egymással és így garantálják a rendszer egységét. Azt a csomópont, amelyik rosszul viselkedik vagy helytelen információt próbál terjeszteni, gyorsan felismerik a helyesen működő csomópontok és azt rögtön leválasztják a hálózatról.
Igaz, a teljes érvényesítési csomópont működtetése nem jár pénzügyi előnyökkel, mégis azok futtatása erősen ajánlott, mivel bizalmat, biztonságot és adatvédelmet biztosít a felhasználók számára. A teljes csomópontok biztosítják a szabályok betartását. Megvédik a blokkláncot a támadásoktól és a csalásoktól. Ezenkívül a teljes csomópontnak nem kell másokban bíznia és lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy teljes ellenőrzést gyakoroljanak pénzük felett.
A háttérkép tulajdonosa a cointelegraph.com oldal.
Összeállította: Germán Péter
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!