2011-óta nem történ ilyen esemény a Bitcoin hálózatában
Régóta nem tapasztalt változás történt a Bitcoin hálózaton, az adaptíven változó bányászási nehézségi szint esett hatalmasat. Mutatjuk ez mit okozhat!
Szinte 10 éve nem esett ekkorát a bányászási nehézségi szint a Bitcoin hálózaton
Jelenleg egy Bitcoin ára nagyjából 6400 dollár, egy viszonylag szép esés után, amikor is a Bitcoin ár közel 10%-ot esett mindössze 4 óra alatt. Ugyan tudott felfele korrigálni picit a vezető kriptovaluta ára, mégis durván 30% mínuszban vagy durván 1 hét leforgása alatt. (Ez persze nem meglepő most a tőzsdén a világpiaci helyzet miatt)
Sokan a Bitcoin hálózaton bekövetkezett bányászási nehézségi szint 16%-os csökkentését is okolják a Bitcoin ár csökkenéséért. A Bitcoin hálózat nehézségi szintje adaptívan alkalmazkodik a kriptovaluta bányászok által rendelkezésre álló hardwarees kapacitáshoz. (Ha sokan bányásznának nehéz szintet vesz fel a Bitcoin hálózat, ha kevesen bányásznának csökkenti a Bitcoin bányászat nehézségi szintjét)
A 2020 március 26-án bekövetkezett bányászási nehézségi szint állítására 9 éve nem volt példa. Ez a Bitcoin hálózaton bekövetkezett változás gyakorlatilag "olcsóbbá tette" a kriptovaluta bányászok számára a Bitcoin bányászását. A korábbi nehézségi szint változásoknak is láthattuk, hogy voltak hatásai a Bitcoin ár változásaira!
Például 2019 november 7-én történt egy 7%-os könnyítés a bitcoin nehézségi szintjén, ezután nagyjából 26%-ot esett az ár egészen 6900 dollárról 6300-ig. Ez és a mostani esemény is azt mutatja, hogy van korreláció a Bitcoin hálózat nehézségi szintje és a Bitcoin ár között.
Kriptovaluta bányászok kapitulációja?
Hangzott sokat a kijelentés a napokban, azonban célszerű tisztán látni, hogy nem ennyire primitív a Bitcoin hálózata! Az, hogy az ár nagymértékben csökken, nem jelenti azt, hogy nem éri meg a bányászoknak befektetni a gépeiket, sőt! A Bitcoin bányászási nehézsége adaptívan változik, pontosan azért, hogy alkalmazkodni tudjon a hasonló eseményekhez!
A bányászok kulcs figurái a blokklánc rendszerek fent tartásának, ugyanis ők azok, akik biztosítják az erőforrásaikat a rendszer működéséhez, a tranzakciók elvégzéséhez és ezzel ők részesülnek az újonnan kibányászandó koinokból is. Jelenleg durván 54 000 új Bitcoin kerül kibányászásra havonta, ami a jelenlegi árak szerint közel 330 millió dollár. Ez a hatalmas mennyiségű készlet általában a tőzsdékre kerül, amiért a bányászok FIAT pénzt szeretnének kapni, ahhoz, hogy fent tudják tartani az erőforrásaikat.
Könnyen belátható, hogy a bányászoknak ezért nagy hatása van a kriptovaluták tőzsdei árainak alakulására. Azt, hogy pontosan mekkora is egy korábbi cikkünkben részleteztük ➡️ A Cryptofalka szerint ez lesz a Bitcoin blokkfelezés hatása ⬅️
Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a Bitcoin hálózaton bekövetkezett nehézségi szint változtatása lehet a Bitcoin ár változásának oka, viszont ha jobban megnézzük pont fordítva van! Ugyanis az elmúlt időszakban egyre több kriptovaluta bányász állította le a gépeiket, akik nem voltak képesek a nehezebb piaci körülmények között profitábilisan operálni. A bányászati nehézségi szint a teljes hashrate alapján kerül módosításra automatikusan. Tehát ha sok bányász leállítja a gépeiket akkor a bányászati nehézségi szint is csökkeni fog, pontosan azért, hogy újabb bányászokat vonzzon vissza a piacra.
Bitcoin hálózat: Rég nem látott esés a Bitcoin hashrate-ben
Pontosan ez történt a március 12-es Bitcoin ár esése után, amikor is 3775 dollárig esett egy Bitcoin ára. Azok a bányászok, akik nem hatékony eszközökkel operálnak vagy nem tudnak kellően olcsó elektromos áramhoz hozzáférni elkezdték kikapcsolni a gépeiket. (Ugyanis ezek az alacsony árak mellett ők már veszteséget termelnének) Ezzel pedig megtörtént a Bitcoin hashrate rég nem látott csökkenése.
Bitcoin hashrate csökkenésVagyis rengeteg kriptovaluta bányász, akik drágán tudják üzemeltetni a rendszerüket egyszerűen lekapcsolta a gépeiket a Bitcoin hálózatáról. Persze a történet nem ér itt véget! Rengeteg olyan bányász farm és vállalat van, akik vagy nagyon olcsó elektromos áramhoz férnek hozzá, vagy a legmodernebb és leghatékonyabb gépekkel produkálnak. Nekik továbbra is megéri jövedelmező a Bitcoin bányászata. Sőt!
A Bitcoin hashrate csökkenése vonzza magával azt, hogy a Bitcoin hálózat csökkentse a bányászási nehézségi szintet, ahhoz, hogy újabb bányászok tudjanak újra visszatérni a piacra. Ezzel pedig azok, akik a kedvező körülményeik miatt bent tudtak maradni a piacon kiélvezhetik az egyszerűbb nehézségi szint mellett történő bányászatot. A Bitcoin hálózat nehézségi szintjének állítására 2 hetente kerül sor.
Vagyis a jelenlegi "kriptovaluta bányászat kapitulációja" csak egy átmeneti állapot, pontosan ezért ennyire okos a Bitcoin rendszere, hogy alkalmazkodni tudjon a folyamatosan változó viszonyokhoz. A múltban többször volt hasonlóra példa, ahogyan azt a lenti grafikonon is láthatjátok.
Bitcoin hashrate változásai a múltbanBányászok által kitermelt koinok vs. tőzsdei likviditás
Teljesen egyértelmű, hogy a Bitcoin bányászok által kitermelt új koinoknak van hatása a Bitcoin árára, viszont az, hogy ez mekkora is az igazán meglepő! Korábbi cikkünkben értekeztünk arról, hogy gyakorlatilag a bányászat által kitermelt új koinok száma eltörpül a tőzsdéken történő kereskedési mennyiséghez képest. Ezért ennek a jelenségnek a mértéke jelen van, de mértéke kisebb, mint amire számítanánk!
Amikor te a tőzsdén Bitcoint vásárolsz, akkor azt gyakorlatilag nem közvetlen egy kriptovaluta bányásztól veszed meg, hanem attól, akinek ő korábban már eladta (miután kibányászta majd megkapta, mint bitcoin blokkjutalom). Ennek következtében naponta durván 200 000 Bitcoin adás-vétel történik a világban a kriptovaluta tőzsdéken. Ezzel szemben a bányászok jelenleg naponta durván 144 blokk x 12,5 Bitcoin = 1800 Bitcoint bányásznak ki.
Bitcoin hálózat állapot összefoglalója
A Bitcoin ár csökkenése következtében valóban néhány Bitcoin bányásznak le kellett állítaniuk a gépeiket, ami esést okozott a Bitcoin hashrateben is. Ez kiváltotta a bányászati nehézségi szint csökkenését, ami következtében újra könnyebb lesz új Bitcoinokat kibányászni, ezzel újabb, kevésbé hatékonyabb szereplők is visszatudnak szállni a kriptovaluta bányászat piacára. Azonban a májusban következő Bitcoin blokkfelezésnek biztosan nagy hatása lesz ismételten a cikkünkben ismertetett metódusra!
A képek tulajdonosa a cointelegraph.com oldal!
További ajánlott cikkeink:
- Mi a Bitcoin, blockchain technológia vagy a kriptovaluta kereskedés?
- Itt lenne a következő pénzügyi világválság? A számok azt mutatják!
- Elérte a pánik a kripto tőzsdéket, tanácsok zuhanás közepette
- Bitcoin, kriptovaluta szótár és kisokos
- Miért éri meg Bitcoinnal és kriptovalutákkal kereskedni?
- Pontos matematikai modell a Bitcoin ár meghatározásához
- CryptoFalka kriptovaluta kereskedés kisokos
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.