Mi az Ethereum staking? Minden fontos info egy helyen!

Szerző: | máj 20, 2020 | Kiemelt hír, Kriptovaluta

Még idén elindulhat az Ethereum 2.0, aminek új fejlesztése a PoS-re való átállás is. A staking-el kapcsolatos fontos információkat gyűjtöttük össze nektek. 🧩

 

Mi az az Ethereum staking?

A vezető altcoin az Ethereum egy régóta várt fejlesztést vezethet be idén, ez pedig az Ethereum 2.0 lesz. Egyelőre 2020 Q3-ra jósolják a reális váltást az új generációs Ethereum platformra, viszont fontos, hogy az átállás hosszú és lépcsőzetes lesz. Az Ethereum 2.0 fejlesztésének egyik legfontosabb mozgatója a skálázhatósági probléma megoldása, valamint a Proof of Work (PoW) leváltása Proof of Stake-re (PoS).

De mi is az az Ethereum staking? Ez annyit jelent, hogy meghatározott Ethereum-ot, meghatározott módon tárolva lehetőségünk van részt venni a blokklánc validálásában, ezért cserébe pedig jutalmat kapunk. Hasonlóan képzelhetjük el, mint ahogyan a bányászok blokk jutalomban részesülnek, azért, hogy csomópontot alakítanak ki és validálják a láncot. Ezért a befektetett energiáért pedig fix jutalomban részesülnek. Hasonló lesz az Ethereum staking is, itt viszont nem szuperszámítógépekre, hanem Ethereum tokenekre lesz szükségünk a validáláshoz!

Ethereum staking 2 I Cryptofalka

Forrás: https://www.bitcoinmarketjournal.com/ethereum-staking/

Az Ethereum “PoS” bevezetésével a felhasználók, akik lockolják az Ether-üket egy okos szerződésben, lehetőséget kapnak arra, hogy új blokkokat validáljanak az Ethereum blokkláncán. A jelenlegi Proof of Work nagy energia befektetést igénylő számítási kapacitása helyett. Viszont ha a stakelők (akik lekötik a koinjaikat) rosszul viselkednek, a stakelésük (lekötött Etherjeik) akár megsemmisítésre is kerülhetnek.

Az Ethereum staking-hez meghatározott mennyiségű Ethereumot kell tárolni, de igazából bárki résztvehet a hálózat hitelesítésében! 

 

Mi az a proof of stake (PoS)?

A Proof of Stake (PoS) egy konszenzus mechanizmus, amit már több blockchain projekt is használ.

A PoS lehetővé teszi, hogy a projekt iránt hűséges felhasználók hosszabb távra “lekössék” a coinjaikat, validálják a blokkláncot és ezért jutalomban részesüljenek. Ez ugye egy teljesen más mechanizmus, mint a Bitcoinnál és az Ethereumnál is lévő jelenlegi Proof of Work, ahol a számítási teljesítmény alapján lehet blokk jutalomban részesülni.

proof_of_work_vs_proof_of_stake

Amint egy felhasználó úgy dönt, hogy szeretne stakelni, általában “lekötik” a coinjait és beszáll a blokklánc validálásába. Gyakorlatilag bárki képes stakelni a Proof of Stake során, aki megfelel a beugró követelményeknek. Viszont a valóságban egy protocol dönti el, hogy mikor melyik validátor hitelesítheti a blockot és részesülhet ezért jutalomban. Az pedig, hogy milyen eséllyel kerül egy felhasználó kiválasztásra az általában a stakelt coinok számától függ. Szóval, aki mondjuk a teljes készlet 1%-át stakeli, a blokkok 1%-át fogja hitelesíteni.

 

Miért áll át az Ethereum a staking-re?

A PoS mechanizmussal a fő cél a decentralizáció és a skálázhatóság növelése! Jelenleg ugye az Ether is a kriptovaluta bányászaton alapuló Proof of Work mechanizmust használja, viszont a PoS-el hatékonyabbá vállhat a projekt. 

A másik fontos érvük a fejlesztőknek a decentralizáció növelése. Az elmúlt években a bányászási kapacitás nagy része a Bitcoin és az Ethereum bányászatnál is a vezető bányász farmok kezében összpontosult. Ezzel a blokklánc egyik legfontosabb alaptételét a decentralizációt veszélyeztetve. Az új Ethereum 2.0-nál viszont nem lesz szükség bonyolult számítógépre ahhoz, hogy valaki validálja magát a blokkláncot. Ezért remélhetőleg nagyban növekedhet a decentralizáció az Ethereum 2.0 és Ethereum staking segítségével. 

Ha szeretnéd részletesen megismerni az Ethereum projektjét kattints ➡️ Mi az Ethereum? Részletes kriptovaluta projekt ismertető. Vagy hallgasd meg Spotify és iTunes segítségével a Bitcoin kisokos podcastjét az Ethereumról!

[buzzsprout episode=’3481501′ player=’true’]

 

Hogyan fog működni az Ethereum staking és mekkora lesz a jutalom?

Ahogyan a legtöbb Proof of Stake rendszernél is már működik, felhalmozod a stakelni szándékozott Ethereumot, lekötöd és vársz. Ezért pedig jutalomban részesülsz! Picit úgy kell ezt elképzelni, mint mikor a Bankban lekötöd a pénzedet és ezért cserébe megfelelő % kamatot kapsz. 

Bitcoin és kriptovaluta konzultáció szalag I Cryptofalka

Az Ethereum staking viszonylag jól konkretizált. A minimum követelmény a stakeléséhez 32 Etherum lesz és egy validátor csomópont futtatására is szükség lesz. Itt nem egy a jelenlegi PoW-hez használt szuperszámítógépre kell gondolni, a lényeg, hogy a futtatott node végig online legyen. 

Előreláthatólag 5-10%-os éves hozamra számíthatnak majd azok, akik részt vesznek az Ethereum staking folyamatában.

 

Mi van ha nem lesz 32 Ethereumom a stakeléshez?

Ekkor is lesz lehetőséged részt venni az Ethereum 2.0 PoS rendszerében. A Mining poolokhoz hasonlóan több Staking pool is létrejött már. Ez arról szól, hogy bizonyos szervezetek, mint a Binance, Kraken vagy a Crypto.com összegyűjti az emberek letétjeit és a közösség számára az összes letétet stakelik a felhasználók helyett. Így ugye azok, akiknél nincs meg a kellő limit is részt tudnak venni az Ethereum staking-ben!

A staking poolok nagy előnye szintén az, hogy gyakorlatilag csak megfelelő coinnal kell rendelkeznünk és a többi technikai hátteret a staking pool megoldja helyettünk. Viszont természetesen, mint mindennek ennek is lesz költsége, ami csökkentheti a poolokban stakelők éves jutalmának %-át.

Ethereum staking 3 I Cryptofalka

Forrás: https://blokt.com/guides/proof-of-stake

 

Mi lesz az Ethereum staking rizikója?

Mint a legtöbb PoS rendszernél a stakelés rizikója a kriptovaluták volatilitásából ered. Vagyis abból, hogy az árfolyam mozgások dinamikus mozgása, akár teljesen semmissé teheti a validálásáért járó évi +5-10%-ot. Ha belegondolunk a kriptovaluta tőzsdéken egy napi 5-10%-os mozgás teljesen normális, ezért akár napok alatt lenullázhatja a stakelésért járó jutalmunkat.

Márpedig ha valaki például Ethereum staking-re adja a fejét, akkor sokkal kevésbé rugalmasan fogja tudni kezelni a lekötött coinjait és még jobban kitett lesz az árfolyam mozgásoknak. Ez ugye főként az aktív kereskedőknél lehet problémás, akik okos manőverekkel általánosságban képesek a nagyobb esések elkerülésére. 

Ugyanakkor a legtöbb altcoin rég nem látott mélyponton van, sokan akár -90%-ban. Természetesen az árfolyam ingadozás nem feltétlen a stakelők ellen tudhat majd csak dolgozni, akár az is elképzelhető, hogy ha a macro ciklusok pozitívan alakulnak akkor az árfolyam mozgás és a stakelés jutalma is az ő malmukra fogja hajtani a vizet!

 

További ajánlott cikkeink:

  1. Mi a Bitcoin, blockchain technológia vagy a kriptovaluta kereskedés?
  2. Eljött a nap, amikor az olaj ára olcsóbb lett, mint a vízé
  3. Starbucks és McDonalds teszteli a kínai digitális yüant
  4. Komoly módosítások a Facebook Libra kriptovalutájánál
  5. Blockchain technológia, már a Telsa és a BMW is használja
  6. A Huawei fogja segíteni a kínai blockchain adoptációt
  7. CryptoFalka kriptovaluta kereskedés kisokos

TÁMOGASD A CRYPTOFALKA MŰKÖDÉSÉT 

Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋

Donation: ➡️ LINK ⬅️

Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.

—————————————————————————————————————————————————–

A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval! 

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

# NamePrice

Hogy mi is a CryptoFalka Platform? 

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! 

Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól! 

Discord I Cryptofalka

Elakadtál? Kérdésed van? Konzultálj a Cryptofalka szakembereivel! 

Bitcoin és kriptovaluta konzultáció I Cryptofalka

[web_stories_embed url="https://cryptofalka.hu/web-stories/mi-a-bitcoin%3f-kriptovaluta-kezdoknek-i-cryptofalka/" title="Mi a Bitcoin? Kriptovaluta kezdőknek I Cryptofalka" poster="" width="360" height="600" align="none"]

Hallgasd a Bitcoin kisokos podcast műsorát!

Bitcoin kisokos podcast cryptofalka