A blokklánc-trilemma: megoldható lesz-e valaha?
A blokkláncnak biztonságos és skálázható infrastruktúrát kell nyújtania úgy, hogy közben decentralizált marad. Vajon reális jövőkép ez?
Mi az a blokklánc-trilemma?
A blokkláncok alapvető építőköve a decentralizáció, egy olyan funkció, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy központi hatóság igénye nélkül bonyolítsanak tranzakciókat. Ahogy azonban egyre több ember özönlött a láncra, néhány további funkció is létfontosságúnak tűnt: a skálázhatóság és a biztonság. Bár a Bitcoin a legdezentralizáltabb hálózatnak számít, tranzakciós sebessége nem teszi lehetővé, hogy alkalmazásokat építsenek rá, így ezt más layer-1 láncok igyekeznek megoldani.
Nézzük meg a három legjobb L1 hálózatot, a Bitcoin-t, az Ethereum-ot és a Solana-t, majd értékeljük őket a három dimenzió, azaz a decentralizáció, a skálázhatóság és a biztonság szempontjából.
medium.com
A Bitcoin az ethoszához hűen továbbra is a legdezentralizáltabb az összes L1-lánc közül, mivel ragaszkodik a proof-of-work (PoW) elvhez, amelyet a fejlesztést és irányítást ellenőrző központi hatóság hiánya biztosítja számára.
A Solana tokenelosztása erősen centralizált, a kockázati tőkebefektetők, a fejlesztők és a Solana Labs a kiosztott alap közel felét birtokolják. Ez számos Web3 evangelista és gondolkodó kritikáját eredményezte, amiért a Solana eltávolodik a Web3 ethoszától. A tokenelosztás miatt az FTX összeomlása is jobban érintette, mint a Bitcoin-t és az Ethereum-ot.
Összehasonlításképpen az Ethereum mint hálózat decentralizáltabb, mint a Solana. Azonban még mindig hiányzik belőle a Bitcoin decentralizációs előnye. Az Ethereum-nak is számos centralizációs vektora van, mint például a felhőinfrastruktúra, a maximális kivehető érték (MEV) és a proof-of-stake (PoS) konszenzusmechanizmus.
Melyik L1 lánc a legskálázhatóbb és a legbiztonságosabb?
A Web3 még mindig kialakulóban van. Ahhoz, hogy elterjedjen és tömegekhez jusson el, mindenki számára elérhetővé kell válnia. Ezért a skálázhatóság kiemelkedően fontos tényező, és ahhoz, hogy egy hálózat skálázódjon, a tranzakciókat gyorsan kell végrehajtani. Itt rejlik a Bitcoin problémája.
Annak ellenére, hogy a legdezentralizáltabb és legbiztonságosabb blokklánc, a skálázhatóság gondot okoz a blokklánc-technológia úttörőjének. Alacsony átviteli sebessége miatt nem tud tömegek számára elérhetővé válni, ez az oka annak, hogy nem sok decentralizált alkalmazást látunk a hálózaton, mivel a felhasználói élmény elszáll a lassúság következtében.
Az Ethereum és a Solana sokkal jobban skálázható a nagyobb tranzakciós és átviteli sebességnek köszönhetően. Míg az Ethereum PoS-t használ a skálázhatóság eléréséhez, addig a Solana proof of history-t. Mindkét konszenzusmechanizmus nagyobb áteresztőképességet tesz lehetővé, de a Solana a sebességének és az alacsony tranzakciós költségeknek köszönhetően jobban skálázható.
academy.binance.com
A Web3 világában a biztonság rendkívül fontos, mivel csalások és hackerek sújtják. A TCP/IP protokolltól eltérően, amelyen a mai internet működik, a blokklánc protokollrétegek valós értéket tárolnak. Ezért a biztonság megsértése pénzbeli veszteségeket eredményezhet.
Bármennyire is lehetővé teszi az Ethereum és a Solana a skálázhatóságot, mindkét L1-láncból hiányzik az a biztonság, amellyel a Bitcoin büszkélkedhet. A Bitcoin PoW-mechanizmusa a hálózati decentralizációval együtt a decentralizáció és a biztonság szempontjából egyaránt robosztussá teszi.
Az L2 lánc lehet a megoldás?
Miközben a világ azzal volt elfoglalva, hogy a blokklánc-trilemmát L1 szinten oldja meg, volt egy csomó okos fejlesztő, akik megértették, hogy az optimalizálásnak nem feltétlenül L1 szinten kell történnie.
Van néhány L2 hálózat, például a Polygon, az Immutable és a Bitcoin lightning network, amelyek olyan fogalmakat használnak a skálázhatóság megoldására, mint a sharding és a rollup. Ezek képesek megőrizni a biztonságot, mivel az L2 láncok hajtják végre a tranzakciókat, az L1 láncok pedig továbbra is relevánsak maradnak a tranzakciók elszámolása szempontjából.
Bár az L1 és L2 szinteken több hálózat is kezd kialakulni, és a piaci kapitalizáció szempontjából mindkét szinten van néhány éllovas, egyik sem oldotta meg teljesen a blokklánc-trilemmát. Az a hálózati ökoszisztéma, amelyik végül megtalálja a megoldást, a tőkepiacok és az internet jövőjét uralhatja majd.
Csatlakozz te is a publikus kriptovaluta kereskedő discord csatornánkhoz!
További ajánlott cikkeink:
- Aktuális Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok, coin elemzések
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2022
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
A szeptember elején megtapasztalt csökkenő tendenciájú kriptopiac esélyt ad a befektetőknek arra, hogy okosan vásároljanak.
A Robinhood 3,9 millió dolláros büntetésben állapodott meg a kaliforniai igazságügyi minisztériummal, amiért korábban akadályozta a kiutalásokat.
Az UBD Network egy új Web3 tárcát vezet be, amely lehetővé teszi a decentralizált módon történő költséghatékony kriptovaluta öröklést.
Tanulj meg tudatosan befektetni a kriptopiacon, fedezd fel a legjobb altcoin beszállási lehetőségeket, és kerüld el a veszteségeket még időben!