Lightning network: A Bitcoin megoldása a skálázhatóságra
A Blokklánc skálázhatósága nélkül nem beszélhetünk világ szinten használható fizetési hálózatról, a Lightning Network erre nyújt megoldást a Bitcoinnak. ⚡️
Miért jött létre a Lightning network?
2017 végén a Bitcoin történetének egyik leglegendásabb időszakában a Bitcoin hálózat nem győzte a tranzakciókat végrehajtani. Ekkorra nyilvánvaló vállt, hogy a Bitcoin hálózatának sürgős korrigálására van szükség. A Lightning Network (magyarul: “villámgyors hálózat”) erre nyújt megoldást. Általa lehetséges, hogy tranzakciókat hajtsunk végre anélkül, hogy a Bitcoin hálózatát tovább terhelnénk vele. Hogyan lehetséges?
A Lightning Network egy Off-Chain (“láncon kívüli”) megoldás, ami annyit jelent, hogy a tranzakciók nem a blokkláncon mennek végbe, hanem mondjuk úgy, hogy egy szinttel feljebb. De miért van erre szükség, hogy az utalások a Bitcoin blokkláncon kívül történjenek? Mert a Bitcoin blokklánc jelenleg 7 trankciót tud feldolgozni másodpercenként. Rögtön nyilvánvaló válik a hatalmas különbség, ha ezt összehasonlítjuk például a Visa fizetési platformjának 24.000 utalás / másodperc -es sebességével.
Ezen felül az új tranzakciók hozzáadása a blokklánchoz sok energiát és számítási teljesítményt is igényel. A tranzakciókat a Bitcoin bányászat során dolgozzák fel. Amellett, hogy a Bitcoin hálózat nem képes a magas számú tranzakciók kezelésére még sok energiát is igényel. De itt lép a képbe a Lightning Network.
Hogyan működik a Lightning Network?
A Lightning Network-re úgy is tekinthetünk mint egy további fizetési hálózat a Bitcoin-hálózata mellett. A Lightning Network használata során a Bitcoint egy a hálózaton lévő speciális “villám” pénztárcába (Lightning Wallet) küldjük be. Ez egy teljesen normális tranzakció a Bitcoin blokkláncon. Ezután csatlakozunk egy Node-hoz a Lightning Network hálózaton. Ezt a kapcsolatot fizetési csatornának hívjuk. Ezen a csatornán keresztül képesek vagyunk mindenkinek Bitcoint küldeni, akik jelen vannak a Lightning Network hálózatán. Ezek a tranzakciók viszont már nem lesznek láthatóak a Bitcoin blokkláncon.
Mikor van ennek értelme? Tételezzük fel, hogy minden reggel veszünk egy pohár kávét a pályaudvaron. Ha normális Bitcoin tranzakciós megoldással fizetnénk, akkor akár 10 percig is eltarthat, míg az átutalás lezárul. De a Lighting Network segítségével hozzákapcsolódunk egy Node-hoz és a Node azonnal küldi - a Bitcoin blokkláncán kívül - a Bitcoint a kávézó tulajdonosához.
Bitcoin küldése a Lightning Network-el
A tranzakciók feldolgozása a Lightning Network-ön lényegesen különbözik a szokásos Bitcoin tranzakciók feldolgozásától. A Bitcoin esetében a tranzakciókat kötegelik és blokkokban dolgozzák fel. A Lightning Network esetében viszont minden tranzakció külön-külön kerül feldolgozásra. Az “utalás” a Lightning Network esetében a hálózat különféle csomópontjain (Node-okon) keresztül jut el a kedvezményezetthez.
Visszatérve a példánkhoz; megittuk a kávénkat? Akkor zárjuk a Noda-al (csomóponttal) létrehozott fizetési csatornát és ezután visszaküldjük a Lightning pénztárcánkból a Bitcoin-t, a normális Bitcoin-pénztárcánkba. Ez a tranzakció viszont már meg fog jelenni a Bitcoin blokkláncon. Az összes többi tranzakciót a Lightning Network-ön lesz feldolgozva, ami által a Bitcoin hálózatát kevésbé terheljük.
Mi a Lightning Network előnye?
- Az Off-Chain megoldással segíthet csökkenteni a forgalmat a Bitcoin blokkláncon.
- Kétirányú fizetési csatornák használatával szinte azonnali tranzakciókat tesz lehetővé.
- Maximális anonimitás. A tranzakciók nem kerülnek a blokkláncon bejegyzésre.
- Az LN alkalmas lehet mikro fizetésekre is, mivel lehetővé teszi az akár 1 Satoshi nagyságú összegek átutalását is. Mitöbb, akár az automatizált - teljesen emberi beavatkozás nélküli -, elektronikus eszközök közötti mikrofizetések is végrehajthatók ezzel a megoldással.
Mi a Lightning Network hátránya?
- Az On-Chain tranzakciókkal ellentétben a Lightning fizetéseket nem lehet teljesíteni, ha a címzett offline állapotban van.
- A fizetési csatornákat folyamatosan ellenőrizni kell a pénzeszközök védelme érdekében. (Egy kiterjedt felügyeleti hálózat ezt a problémát kiküszöbőlheti. Ezért hozták létre a "Watchtower" koncepciót.)
- Az Lightning network nem igazán alkalmas nagy fizetésekre. Mivel a hálózat sok Multi-Sig pénztárcával működik (amelyek alapvetően nem mások mint megosztott pénztárcák), nagy a valószínűsége annak, hogy nem lesz elegendő pénzforrás a nagyobb fizetések közvetítéséhez.
Mi a helyzet most a Lightning Network -el?
Jelenleg 12 687 node található a hálózaton és összesen 35 466 csatorna van megnyitva, a teljes hálózati kapacitás jelenleg 912 BTC. (Forrás: https://1ml.com/statistics)
A Bitcoin talán egyik legnagyobb problémájára a LN megoldás 2018 februárjában lépett életbe. Azóta a hálózat gyorsan növekszik. Egyre több csomópont van a hálózaton és a hálózat kapacitása is napról napra növekszik. Hátránya viszont, hogy ez a megoldás a kezdők számára még mindég teljesen ismeretlen és a használata is körülményes. Külön pénztárcát kell létrehozni és a fizetési csatorna létrehozása sem olyan egyszerű. A felhasználóbarátság még mindég kívánnivalót hagy maga után. Feltételezhető, hogy a LN-öt a jövőben nagyobb vonumenű platformokon pl. tőzsdék is használni fogják. Továbbra is sok munka folyik a háttérben, folyamatosan fejlesztik a hálózat mögött lévő infrastruktúrát. Véleményem szerint a LN egy nagyon ígéretes projekt.
Germán Péter
További ajánlott cikkeink:
- Mi a Bitcoin, blockchain technológia vagy a kriptovaluta kereskedés?
- Eljött a nap, amikor az olaj ára olcsóbb lett, mint a vízé
- Starbucks és McDonalds teszteli a kínai digitális yüant
- Komoly módosítások a Facebook Libra kriptovalutájánál
- Blockchain technológia, már a Telsa és a BMW is használja
- A Huawei fogja segíteni a kínai blockchain adoptációt
- CryptoFalka kriptovaluta kereskedés kisokos
Elérhetőségek:
Privát kereskedő csoport: https://cryptofalka.hu/privat-csoport/
Facebook: https://www.facebook.com/cryptofalka/
Twitter: https://twitter.com/CryptofalkaH
Instagram: https://www.instagram.com/cryptofalka/
Bitcoin kisokos podcast: https://www.buzzsprout.com/988423
CryptoFalka oktatási csomagok: https://cryptofalka.hu/uzlet/#csomagok
Támogass minket: Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat biztosítja az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük!
Donation link: ➡️ LINK ⬅️
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
A Bitcoin hálózata hatalmas fejlődésen ment keresztül kódmódosítás nélkül, NFT-k, tokenek, staking és új skálázási megoldások révén.
A MicroStrategy 1,11 milliárd dolláros Bitcoin-vásárlását több mint 8 millió vállalati részvény eladásával finanszírozta.
Legfrissebb fejlemények összefoglalója a Polkadot ökoszisztémából, hogy a könnyedén naprakész maradj a legújabb trendekkel kapcsolatban.
Ahogyan a szeptember halad, a mém érmék jó választásnak tűnnek azon kockázatkedvelő kereskedőknek, akik diverzifikálnák portfólióikat.