
Mi az a kriptopor, és milyen kockázatokkal járhat?
A kriptopor (crypto dust) az a kis mennyiségű kriptopénz, amelyet gyakran rosszindulatú célokra küldenek ki pénztárcacímekre tömegesen.
Mi az a kriptopor (crypto dust)?
Általában a "por" azt jelenti a kriptovaluták esetében, hogy az összeg egyenlő vagy alacsonyabb a tranzakciós díjjal. Például a Bitcoin esetében a Bitcoin Core, a Bitcoin blokklánc szoftvere által meghatározott porlimit körülbelül 546 satoshit (0,00000546 BTC), a Bitcoin (BTC) kisebb egysége. Az ilyen korlátokat alkalmazó tárcák csomópontjai visszautasíthatják a 546 satoshitnál kisebb tranzakciókat.
A por lehet az is, ami egy kereskedelem után marad a kerekítési hibák vagy tranzakciós díjak miatt, és idővel felhalmozódhat. Ez az apró összeg nem kereskedhető, de át lehet alakítani a tőzsde saját tokenjévé.
A kriptopor általában nem jelent jelentős fenyegetést, mivel főként legitim, nem rosszindulatú célokra használják. Például a porozással való megkeresés lehet alternatív reklámozási módszer a hagyományos reklámfelhívásokhoz képest. Az ilyen tranzakciók tartalmazhatnak promóciós üzeneteket is a hagyományos levélküldés helyett.
Mi az a kriptopor támadás?
A porosítási támadás a tárcán felhalmozódott por legnegatívabb forgatókönyve. Lényegében azzal jár, hogy a hackerek rosszindulatú módon elterjesztik a port számos címre, és következésképpen a potenciális áldozatok pénztárcáit "porosítják".
Ezután a támadók figyelemmel kísérik ezeknek a pénzalapoknak a további keringését és minden tranzakcióját annak érdekében, hogy az azonosítókat összekapcsolják egymással, mintázatokat azonosítsanak, és végül azonosítsák azokat a vállalatokat vagy egyéneket, akik "poros" pénztárcákat birtokolnak.
A kriptoporozási támadás a legtöbb nyilvános blokkláncon előfordulhat, ideértve a Bitcoint, a Litecoint és a Dogecoint is. A csalók az általuk kapott információkat különböző módon használhatják fel, például zsarolásra vagy célzott adathalász támadások létrehozására annak érdekében, hogy ellopják az áldozat eszközeit.
Minden támadás kriptós csalás?
A kriptoporozást más okokból is használhatják, nem csak hackelési tevékenységekhez.
A porozási technikát kormányok is alkalmazhatják annak érdekében, hogy összekapcsoljanak egy adott kriptovaluta-címet egy személy vagy egy szervezet nevével, és azonosítsanak egy sor bűncselekményt, ideértve a pénzmosást, adóelkerülést, terrorista fenyegetéseket stb., vagy hogy biztosítsák a szabályozásnak való megfelelést és a biztonságot.
A fejlesztők is alkalmazhatják a porozást szoftverük stressztesztjeinek végrehajtásához. Ez segíthet azonosítani a szoftver lehetséges problémáit és sebezhetőségeit, lehetővé téve a fejlesztőknek, hogy javítsák annak teljesítményét és biztonságát.
A kriptotraderek gyakran kapnak porozást a kereskedelmek eredményeként, és ez nem tekinthető támadásnak.
Képesek a porosítási támadások kriptovalutát eltulajdonítani?
Egy hagyományos porosítási támadás nem használható arra, hogy hozzáférjen a felhasználók pénzéhez, és ellopja a kriptovalutájukat. Az effajta támadás arra szolgál, hogy azonosítsa az egyéneket vagy csoportokat a pénztárcák mögött, deanonimizálja őket.
Azonban a porosítás olyan formában is megvalósulhat, mint NFT vagy airdrop, melyet a laikusokat arra késztethetnek, hogy különböző phishing webhelyekhez csatlakoztassák a tárcájukat. A phishing webhelyekkel való tranzaktálás engedélyezésével az ártatlan áldozat lehetővé teszi a hackereknek, hogy mozgassák a kriptovaluta- és NFT eszközeiket tudtuk nélkül.
A böngésző alapú pénztárcák (pl. MetaMask, Trust wallet) különösen sebezhetők a porosítási támadásokra, mert könnyebben elérhetőek a nyilvánosság számára, és hamarabb célponttá válhatnak a hackerek vagy a csalók részéről.
Hogyan lehet felismerni, hogy porosítási támadás áldozatává váltál? Hogyan védekezz ellene?
Ha észreveszed, hogy egy kis mennyiségű érme vagy token jelent meg a számládon, amit nem lehet elkölteni vagy kivenni, akkor valószínűleg áldozatává váltál egy "porosítási" kampánynak.
Mivel a porosítási támadások az egyes címek elemzésén alapulnak, ha egy "poros" eszköz nem mozog, a támadók nem tudnak tranzakciót követni, és nem tudnak kapcsolatot létesíteni az "deanonimizáláshoz" szükséges kapcsolatokkal.
Egyszerű óvintézkedések, beleértve az alapos kutatást és az oktatást, hozzájárulhatnak a támadások kezeléséhez.
Ezenfelül más összetettebb módszereket is alkalmazhatunk:
- Tor (The Onion Router) vagy egy virtuális magánhálózat (VPN), hogy növeld az anonimitást és megerősítsd a biztonságot.
- Hierarchikus meghatározott (HD) pénztárcát, amely automatikusan létrehoz egy új címet minden új tranzakcióhoz.
- Por konverziós szolgáltatásokat, amelyek automatikusan átváltják a kriptopor eszközöket az alapértelmezett tokenekre a későbbi kereskedéshez.

A NYDIG elemzője szerint a Bitcoin leválása a hagyományos eszközöktől még nagyon korai és törékeny szakaszban tart, ugyanakkor az elmozdulás érezhető.

A Spar Svájcban bevezeti a Bitcoin fizetést, amely egy új korszakot nyithat a mindennapi vásárlásokban és a kriptovaluták elfogadásában.

A Bitcoin izgalmas hét elé néz: erős makroadatok, árfolyam-korrekciók és egy merész 180 000 dolláros jóslat formálja a piacot.

Az észak-koreai Lazarus csoport új szintre emelte a kriptós célpontok elleni támadásokat: álláshirdetésekkel és hamis amerikai cégekkel vadásznak.