Vitalik javaslata Solana mintára változtatná meg az Ethereumot?
Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin jelentős változtatásokat javasol a hálózat gas fee struktúráján. Sokak szerint azonban ezzel fő riválisát, a Solanát másolja.
Vitalik Buterin új rendszert vezetne be a költségek csökkentésére
Az Ethereum sokkal jobb rendszert használhatna a tranzakciós díjak beszedésére a felhasználóktól, állítja Vitalik Buterin, a hálózat főarchitektje egy csütörtökön közzétett, széles körben elterjedt írásában.
Buterin posztja, amely egy személyre szabottabb és igazságosabb rendszer felé vezető utat vázolt fel, azonnal két fő csoport reakcióját váltotta ki: az Ethereum felhasználói, akik izgatottságuknak adtak hangot az alacsonyabb gas fee-k kilátása miatt a hálózat költséges mainnetjén; és a Solana felhasználói és fejlesztői, akik észrevették, hogy Buterin javaslata nagyon hasonlít a Solana hálózat saját díjmodelljére.
A gázdíjak (gas fees) a tranzakciós költségekre utalnak, amelyeket a blokklánc-felhasználók fizetnek a hálózatnak. Sok tekintetben ez a rendszer adja az olyan tokenek értékét, mint az Ethereum (ETH) és a Solana (SOL). ETH-ra van szükséged ahhoz, hogy tranzakciós költséget fizess, ha szinte bármit szeretnél csinálni az Ethereum hálózaton, ahogyan SOL-ra is szükséged van ahhoz, hogy a Solana hálózaton tevékenykedj. Ha nagy az aktivitás a hálózaton, a gas fee-k emelkednek. Amikor pedig kevesebb az aktivitás, csökkennek.
Tehát adódik a kérdés: mennyire hasonlít Buterin „többdimenziós gas fee” javaslata a Solana „local fee díjpiacaihoz”?
A kriptopiac nagy küzdelme: Solana vs. Ethereum
Bizonyos szempontból a Solana jelenlegi gas fee struktúrája és Vitalik „többdimenziós tranzakciós költség” javaslata ugyanabból a filozófiából ered: A méltányosság érdekében a különböző típusú láncokon belüli tranzakcióknak a kereslet függvényében különböző összegekbe kellene kerülniük.
A gyakorlatban azonban úgy tűnik, hogy a két hálózat vezetőinek eltérő elképzeléseik vannak arról, hogy hogyan lehet ezt az elméletet megvalósítani, ami a felhasználói élményben jelentős különbségekhez vezethet.
A Solana jelenleg a „helyi díjpiac” struktúrája szerint működik, ahol a gázdíjakat elszámolási alapon, projektről projektre számítják ki. Ebben a rendszerben a hálózat túlterheltsége miatt a gázdíjak kiugrása gyakorlatilag csak egyes projektek esetére terjedhet ki.
Például egy felkapott Solana NFT által kiváltott tranzakciós költség-emelkedés csak az adott projekttel kapcsolatban álló felhasználókat érinti, a Solana-hálózat egészén belül máshol kereskedő felhasználókat nem.
Ez tehát egyértelmű ellentétet képez az Ethereummal - ahol a népszerű NFT-k iránti megnövekedett kereslet korábban eltömítette az egész hálózatot, és mindenki számára az egekbe szöktette a tranzakciós költségeket.
Local Fee Markets > Global Fee Markets
— PEDR◎ 🇧🇷 (@voteforpedrito) June 16, 2022
cc: @yaamehn https://t.co/Xf3ata6Ezm pic.twitter.com/wwyx3scTLi
Miben különbözik Vitalik gas fee struktúrája a Solanától?
A Vitalik Buterin által javasolt „multidimensional gas fees” koncepció célja az Ethereum tranzakciós költségeinek igazságosabbá tétele. Azonban a viták ellenére nem úgy tűnik, hogy egy olyan hálózatrendszert vázolna fel, mint Solana, amelyben minden egyes projekt az Ethereumon egy saját, elkülönített gas fee ökoszisztémává válna.
Ehelyett a többdimenziós tranzakciós díj az Ethereumon csak különbséget tenne a hálózati tranzakciók elvégzéséhez szükséges erőfeszítések különböző makro kategóriái között, mondta Marius Van Der Wijden Ethereum core fejlesztő.
Multidimensional gas pricing:https://t.co/ArZb8oEzCd
— vitalik.eth (@VitalikButerin) May 9, 2024
Például a számítás, a tárolás és a lehívások adatai egy adott pillanatban különböző prémiumokat hozhatnának, az igényektől függően. A különböző on-chain tranzakciók a technika ezen kategóriáinak különböző arányaiból állnának.
Buterin szerint az Ethereum Dencun frissítése, amely márciusban lépett életbe, egy ilyen rendszer debütálását jelentette azáltal, hogy layer-2 adatokat küldött úgynevezett 'blob'-okba, olyanokat, amelyek az Arbitrumhoz hasonló layer-2 hálózatokból származnak. A blob-ok más árakkal és más korlátokkal rendelkeznek, mint az Ethereum blokk többi része.
Az elképzelés hasonló, de más a megvalósítás az Ethereum esetében
Makroszinten a többdimenziós gas fee-k kiterjesztése több számítási kategória megkülönböztetésére javíthatja az Ethereum hatékonyságát, és Buterin szerint jelentősen növelheti a hálózat skálázhatóságát.
De ez valószínűleg nem változtatna azon, hogy a trendi Ethereum NFT-k okozta hálózati volatilitásának köszönhetően magas tranzakciós díjakba ütközhetnek egyes felhasználók - ám mégsem olyan formában, mint a Solana technológiájának esetében.
Szóval, mindez azt jelenti, hogy: Solana és Ethereum maxik, ne féljetek! Még mindig rengeteg különbség lesz, amin csámcsogni lehet.
A Bitcoin hálózata hatalmas fejlődésen ment keresztül kódmódosítás nélkül, NFT-k, tokenek, staking és új skálázási megoldások révén.
A MicroStrategy 1,11 milliárd dolláros Bitcoin-vásárlását több mint 8 millió vállalati részvény eladásával finanszírozta.
Legfrissebb fejlemények összefoglalója a Polkadot ökoszisztémából, hogy a könnyedén naprakész maradj a legújabb trendekkel kapcsolatban.
Ahogyan a szeptember halad, a mém érmék jó választásnak tűnnek azon kockázatkedvelő kereskedőknek, akik diverzifikálnák portfólióikat.