
Az Európai Unió NFT-kkel lépne fel a hamisítás ellen
Az Európai Unió a hiteles áruk hamisítása elleni küzdelemre irányuló erőfeszítései részeként nyilvánosságra hozott egy olyan stratégiai tervet, amely a blokklánc-technológiát és a nem helyettesíthető tokeneket (NFT) használná.
Intézményesített küzdelem a hamisítások ellen
Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) lesz felelős a javasolt rendszer kialakításáért, amely közel öt év munkájának csúcspontja. A szeptember elején közzétett dokumentumban a csoport azt állítja, hogy már döntöttek a projekt átfogó architektúrájáról, és ez nagy vonalakban határozza meg, hogyan működne a rendszer.
A szellemi tulajdon (intellectual property - IP) jogosultjai digitális tokeneket (twin NFT-ket) bocsátanak majd ki, amelyekkel igazolják, hogy egy-egy előállított termékcsoport valódi. Ahhoz, hogy ezeket a termékeket a nyomon követési blokkláncra lehessen építeni, a szellemi tulajdonjogok jogosultjait mint meghatalmazott aláírókat kell integrálni.
A következő ábra szemlélteti a mechanizmust:

Az ellátási lánc nyomon követésére szolgáló rendszer
A rendszer tehát lehetővé teszi majd az ellátási lánc nyomon követését, ahogy a termékek áthaladnak a különböző ellenőrző pontokon, így a szellemi tulajdonjogok jogosultjai megbizonyosodhatnak arról, hogy az üzletekben értékesített termékek eredetiek.
Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalának (EUIPO) célja, hogy a rendszer 2023 végére működőképessé váljon. E cél eléréséhez azonban az EUIPO-nak ki kell dolgoznia egy olyan nyilvántartási rendszert, amely a szellemi tulajdonjogok jogosultjait, a logisztikai műveleteket és a kiskereskedőket fogja össze az EU-ban.
A tanulmány szerint ahhoz, hogy a rendszer jobban elérje célját, törekedni kell arra, hogy összeegyeztethető legyen más, már létező ellátási lánc felügyeleti technológiákkal.
Ha az Európai Uniónak sikerül ezt a rendszert még a 2023-as év vége előtt bevezetnie, akkor ez lesz az egyik első olyan nagyléptékű alkalmazása a blokklánc-technológiának, amely e cél elérését szolgálja. Bár a blokklánc-technológiát korábban már az ellátási vonalak ellenőrzésére is alkalmazták.
Emellett az Európai Unió most tárgyalja a MiCA-t, amely egy olyan rendeletjavaslat, amely a kriptovalutákat uniós szinten szabályozná.
A VeChain az ellátási láncok irányításához használt kriptopénz
A közelmúltban a VeChain (VET) nevű vállalati blokkláncprojekt bejelentést tett az Orionone-nal, egy világméretű ellátási lánc technológiai megoldással való együttműködésről. Az együttműködés célja a blokklánc-technológia integrálása a Vechain meglévő technológiai stackjébe.
Eközben tavaly az elektromos alkatrészgyártó óriás, a Schneider Electric a VeChain-t választotta ökoszisztéma-partnernek.
Csatlakozz te is a publikus kriptovaluta kereskedő discord csatornánkhoz!
További ajánlott cikkeink:
- Aktuális Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok, coin elemzések
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2022
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás

A Mastercard bevezette a globális stabilcoin fizetést, így világszerte több mint 150 millió kereskedő elfogadhat USDT-t, USDC-t.

Kriptovaluta mint a pénzügyi függetlenség lehetséges eszköze: elemezzük a decentralizáció ígéretét, a cenzúraellenállást és a privacy-szempontokat.

Egy hosszabb hanyatlás után az AI kriptovaluták ismét lendületet vettek, és a múlt heti emelkedés legnagyobb győztesei közé léptek.

A NYDIG elemzője szerint a Bitcoin leválása a hagyományos eszközöktől még nagyon korai és törékeny szakaszban tart, ugyanakkor az elmozdulás érezhető.