Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Így diverzifikáld kriptovaluta portfóliódat 2022-ben

Így diverzifikáld kriptovaluta portfóliódat 2022-ben

Az elmúlt évre visszatekintve elmondhatjuk, hogy kulcsfontosságú időszakon van túl a kriptoipar. A Bitcoin többször is új történelmi csúcsot ért el, az altpiac szárnyalt és az NFT-k boomja nagyban hozzájárult a kriptopiac széleskörű elfogadottságához. De vajon mit tartogat számunkra a 2022-es év? Láthatunk még újabb csúcsokat? Milyen altcoin portfólióban érdemes gondolkozni? Nézzük meg! 

 

Mit tanulhattunk a Terra (LUNA) esetéből?

A Terra (vagy mostani nevén Terra Classic) pillanatok alatt lezajló bukása sok mindent felfedett a stabilcoinok belső működéséről, a fejlesztők hibáiról és még sok minden másról. Végső sorban az eset azonban emlékeztetett mindenkit arra, hogy hiába a projekt széles körű elismerése és támogatása, ez nem garancia arra, hogy egyik napról a másikra ne veszítsük el a befektetésünk akár teljes hányadát. De vajon milyen konkrét tanulságokat vonhatunk le az esetből?

1. DYOR. Ne bízz, hanem ellenőrizz! Még a nagy befektetők is alig tudnak többet arról, hogy mi számít biztonságosnak a kriptoban. Nem hagyatkozz senkire, végezd el a saját vizsgálataid és ne dőlj be a hype-nak!

2. Diverzifikálj! Ékes példája a Terra esete annak, hogy nem csupán az altcoinok, de még a stabilcoin-ok között is érdemes lehet diverzifikálni a befektetésünket. 

3. Maradj alázatos, ne legyél a kapzsiságod áldozata! A LUNA összeomlása előtt többször is megduplázta az értékét. Ebből adódóan számos lehetőség kínálkozott arra, hogy realizáljuk a már megszerzett profitot. 

Fontos szem előtt tartani, hogy a kriptovaluták piaca még mindig kockázatos terep. Többek között az extrém volatilitás és a megfelelő szabályozási háttér hiánya miatt érdemes többször is átgondoltunk, hogy megfelel-e a portfóliónk a kockázattűrő képességünk határainak.

 

Milyen altcoinok léteznek? Hol tudok utána nézni?

Aki egyáltalán nincs képbe azzal, hogy mik azok az altcoinok, azoknak két oldalt ajánlanánk a figyelmébe.oval

➡️Az egyik a Cryptofalka árfolyam oldala, ahol piaci összérték szerint találjátok sorba rendezve a Bitcoin és altcoinok listáját. Alapvetően minél inkább távolodsz lefele a Bitcointól, annál kisebb kapitalizációval bíró, rizikósabb projektekkel találkozhatsz. Itt célszerű lehet böngésznetek és megismerkedni azzal, hogy milyen kriptovaluták léteznek és, hogy milyen kapitalizációval és főbb tulajdonságokkal rendelkeznek.

Bitcoin és altcoin árfolyamok 2021 I Cryptofalka

➡️ Ha szeretnétek utána nézni annak, hogy az adott altcoin mivel is foglalkozik, akkor a coin nevére kattintva számtalan infót megtaláltok róla. Aki viszont hosszabban szeretne elmerülni 2022 legfőbb altcoinjaiban, annak a következő oldalunkat ajánlanánk. Itt megtaláljátok a legnagyobb altcoinok összefoglalóit, ismertetőit, amit folyamatosan frissítünk. 

Úgy gondolom, hogy alapvetően célszerű tisztában lenni azzal, hogy mibe is teszi a pénzét az ember. Amikor boltban mondjuk TV-t vásárolsz akkor is utána nézel a főbb adatoknak, véleményeknek, a márka történetének. Így, aki szeretne hosszabb távra tervezni és nem belenyúlni valami rosszba, neki szerintem igenis vennie kell a fáradtságot és utána kell néznie az adott kriptovaluta projektnek, altcoinnak. 🔎

 

Számomra szimpatizáns altcoin projektek a kriptovaluta top100-ból

Szinte naponta látnak napvilágot újabbnál-újabb altcoin projektek. Így viszonylag nehéz követni a legújabb trendeket, ami szerintem a hétköznapi ember számára talán lehetetlen is. Számukra a legjobb tanács az lehet, hogy maradjanak a hagyományos, nagyobb neveknél.

Egy új ICO vagy altcoin általában hatalmas potenciállal bír. 2017-ben sok olyan új altcoin jelent meg, akik egy év alatt akár meg 100-szorozták az értéküket. Viszont azt sem szabad elfelejteni, hogy az ICO-k nagyjából 80-90%-a néhány éven belül elbukik és az árfolyam a Földbe áll. Ezért az igazán kis piaci kapitalizációjú altcoinokba szerintem tényleg csak azoknak éri meg fektetni, akik szakértők és tudják milyen kritikus pontoknak kell utána nézniük. ⚠️

altcoin 2022 I Cryptofalka

Hoztam most egy olyan listát, ami semmiképpen sem befektetési tanácsadás! Azokat a projekteket foglaltam össze a top 100-ból, amikkel én a fundamentumok, hírek vagy kereskedési tapasztalataim alapján szimpatizálok. Ők nagyjából a következők:

➡️ Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Cardano (ADA), Chainlink (LINK), Binance Coin (BNB) Eos (EOS), Tezos (XTZ), Uniswap (UNI), Cosmos (ATOM), Biswap (BSW) VeChain (VET), IOTA (MIOTA) , Nexo (NEXO), 0x (ZRX), Basic Attention Token (BAT), Icon (ICX) +1, aki top 100 felett van DeFi Pulse Index (DPI) ⬅️

Persze ez nem jelenti azt, hogy ami nem szerepel ezen a listámon az szerintem egy rossz projekt és nincs benne potenciál. Inkább azokat a projekteket soroltam fel itt, akik az elmúlt évek tapasztalatai alapján viszonylag biztos lábakon állnak. Ugyanis szerintem az átlag embernél nagyjából ez a fontos, hogy hiteles és értékes projektekbe próbáljon diverzifikálni. Nem kell megtalálni a következő Ethereumot, sokak számára szerintem bőven kielégítő ha időben elcsípnek egy jól diverzifikált altcoin portfólióval akár egy 2022-es alt seasont. 💪

 

Hogyan célszerű diverzifikálni a kriptovaluta portfólión belül?

A legtöbb befektető általában azt vallja, hogy a diverzifikáció egy fontos kulcs a hosszú távú sikerhez. Nagyon leegyszerűsítve ez annyit jelent, hogy nem célszerű egyetlen befutóra fogadnod, mert ha ezt benézed akkor ugrik minden. Ez helyett inkább jobban jársz ha nem egy, hanem több lehetőséget "játszol meg". Én úgy gondolom, hogy egy hétköznapi ember számára a 8-10 az a limit, aminél viszont több kriptovalutába nem célszerű szétosztania a portfólióját, mert egész egyszerűen nem képes annál többnek a kezelésére, átlátására.

Vagyis elkezdett szűkülni a kör. Létezik kb. 8 000 kriptovaluta, én azok közül felsorakoztattam kb. 20 kedvencet, de végül nagyjából 8-10 az a szám, amire egy konkrét esetben szűkülnie kell a körnek. És akkor ilyet jön be az, hogy mi alapján is diverzifikáljon az ember❓ Mert persze ez sem annyira egyszerű, mint elsőre gondolnánk.

Bitcoin és kriptovaluta konzultáció gif I Cryptofalka

 

Diverzifikáció Bitcoin és altcoinok között

Az első és talán legnagyobb kérdés, hogy egy 2022-es portfóliónak mekkora részét tegye ki a Bitcoin és mekkorát az altcoin szegmens. Legtöbbször jó közelítést ad az, ha piaci kapitalizáció, vagyis marketcap alapján határozzuk meg az arányokat. Vagyis, ami jóval nagyobb és stabilabb abba többet, ami kisebb és rizikósabb abba kevesebbet fektetünk. Jelenleg ez a BTC-Altcoin arányoknál kb. 70%-30%. Ez az arány jelenleg szerintem viszonylag konzervatívnak számít, de akinek a kockázattűrő képessége elviseli a nagyobb rizikót, az akár elmehet ennél tovább is az altcoinok javára.

Diverzifikáció az altcoinokon belül - Piaci kapitalizáció

Ha eldöntöttük, hogy hogyan osszuk fel a Bitcoin-altcoin arányainkat, akkor utána a kérdés, hogy az adott altcoin csomagot, hogyan osszuk fel az a 8-10 kriptovaluta között. Ebben az esetben is jó indikációt adnak a piaci kapitalizációk. Így szerintem ha valaki altcoinokban gondolkozna akkor főként az Ethereum az, aminek a legnagyobb szeletet kell kapnia. Az Ether is már viszonylag régebbi, talán nem is a legjobb technológiával bíró altcoin, de ami a kriptovalutáknak a Bitcoin, az számomra az Ethereum az altcoinoknak.

Ami fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a számunkra kiszemelt altcoin mekkora kapitalizációval bír és főként ez alapján döntsük el a portfólióban a méretét. Persze nem kell kifejezetten számológéppel vagy excel segítségével kiszámolni, hogy dollárra pontosan meglegyenek az arányok. De legyünk azzal képben, hogy minél kisebb kapitalizációjú valami, az annál nagyobb rizikót jelent, így annál kisebb részt kell kitennie a portfólióban.

Ennek ellenére fontosnak gondolom azt is, hogy ne csak a top25-ből szemezgessen az ember. Akinek van ideje utána nézni, simán találhat olyan ígéretes projekteket, amikben igazán nagy potenciál van. De ezeknek a "gyémántoknak" az aránya a portfólióban általában jó, ha néhány %-ot tesz csak ki.

Diverzifikáció az altcoinokon belül - Altcoin szegmensek

Ugye a legtöbb kriptovaluta és altcoin a blokklánc technológiát használja fel, de nem mindegyikük a Bitcoin alternatívája szeretne lenni. Vannak olyan altcoin projektek 2022-ben, amik már egészen másban gondolkodnak, mint anno Satoshi Nakamoto közel 12 éve. Így szintén fontos, hogy diverzifikáljunk aszerint, hogy melyik altcoin mivel foglalkozik. 

A következő legfontosabb projekt kategóriákat különíthetjük el:

  • Fizetésre szolgáló kriptovaluták
 (BTC, LTC, XRP stb.)

  • Platform kriptovaluták
(ETH, ADA, NEO stb.)

  • Privacy coins (XMR, DASH, ZEC stb.)

  • DeFi (AAVE, UNI, DPI stb.)
  • Média, közösség, játékok
 (STEEM, SAND, MANA stb.)

  • Tőzsdei kriptovaluták (BNB, OKB stb.)

  • Pénzügyi szolgáltatások, hitelezés (NEXO, CRO, ILK)

  • Mémcoinok (DOGE, SHIB, APE)

Így szintén fontos az, hogy ha altcoin portfólió összeállításában gondolkozunk, akkor például ne olyan portfóliót állítsunk össze, ami mondjuk csak privacy coinokból áll és XMR-t, DASH-t és ZEC-t tartalmaz pl. Mert ha annak az adott szegmensnek rosszul megy, akkor ismét egy lóra tettünk felt mindent és mellé lőttünk. Így fontosnak tartom, hogy különböző kriptovaluta kategóriák szerint is diverzifikáljunk.

 

Kriptomat Bitcoin és kriptovaluta váltó

 

Egy példa altcoin portfólió 2022-ben

Úgy gondolom, hogy mindig jó, ha tud az ember hozni példát magával, amitől én legtöbbször azért szoktam tartani, mert sokan a példát "készpénznek" vagy akár ajánlásnak veszik. Ezért szeretnénk leszögezni, hogy a következő ábra is csupán egy példa és semmiféleképpen sem befektetési tanácsadás! (Ezért sem mellékeltünk a képhez %-okat)

 

Kriptovaluta és altcoin portfólió 2021 I Cryptofalka

A példa portfólióban az látható egyértelműen, hogy még mindig a Bitcoin az, aki a kriptovaluták piacát mozgatja, ezért főként neki kell kapnia a legnagyobb szeletet a tortából. Kisebb potenciális hozama, de kisebb rizikóval is társul. Az altcoinokon belül is szerintem elég egyértelmű a kép, hasonló okok miatt az altok közül szerintem nem nagyon lő mellé az, aki az Ethereumban gondolkozik.

Az Ethereumot szintén célszerű lehet kiegészíteni nagyobb nevekkel, mint pl: LTC, ADA, LINK vagy akár BNB. A kisebb, ezért jóval nagyobb rizikóval bíró neveknek pedig a legkisebb hányadot kell kapniuk. Jelen példánkban IOTA, UNI, VET, NEXO, DPI.

Próbáltunk olyan példát összeállítani nektek, ami a projekt kategóriák szerinti diverzifikálást is jól mutatja. Fizetésre szolgáló projektek a BTC és LTC. Platform projektek az ETH és ADA. A legnagyobb kriptovaluta tőzsde tokenje a BNB. DeFi kategóriába esik az UNI és a DPI. CeFi vagyis centralizált hitelezés kategóriába a Nexo. A VET és IOTA főleg a logisztikában és automatizálásban lehet hasznos, a LINK pedig a valós adatok és a blokklánc közötti kapocs. Vagyis azt lehet mondani, hogy egy adott kriptovaluta kategóriából maximum két projekt van jelen és sokrétű szegmenseket érint a példa portfólió.

 

Összefoglaló

Cikkünkből és a példa 2022-es altcoin portfólióból szerintem kiderült, hogy aki a kriptovaluták piacán szeretne egy jó portfóliót kialakítani, annak időt és munkát kell ebbe fektetnie. Ha pedig megvan a számodra ideális portfólió, az is utána gondozást és néha-néha ránézést igényel. Remélem sikerült átadni azokat a fontos gondolatokat, amiket célszerű feltennetek magatokban, amikor kriptovalutákba szeretnétek feltenni. 

A cikkben említett kriptovaluták, arányok és példák csupán a szerző saját véleményeit tükrözik. Ezért semmiféleképpen sem tekinthetőek befektetési tanácsadásnak, csupán edukációs céllal létrejött példáról beszélhetünk!

 

További ajánlott cikkeink:

  1. Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
  2. Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
  3. Kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2019/2020; Cryptofalka
  4. Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
  5. Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
  6. Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC -3.48% $60,838.52
Ethereum ETH -5.86% $2,990.7
BNB BNB -4.70% $562.7
Solana SOL -6.36% $127.88
XRP XRP -3.42% $0.4957
Dogecoin DOGE -6.40% $0.134
Cardano ADA -5.03% $0.4339
Litecoin LTC -5.77% $78.71
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!